Menopauza – jak sobie z nią radzić, terapia, łagodzenie objawów

Menopauza – jak sobie z nią radzić?

Menopauza i poprzedzające ją klimakterium pojawia się, gdy gruczoł przysadki mózgowej zwalnia tempo pracy, jajniki przestają uwalniać  jajeczka, a zajście w ciążę przestaje być możliwe. Z menopauzą wiąże się szereg uciążliwych objawów. Prawie jedna czwarta dojrzałych kobiet nie potrafi powiedzieć, czy jest w trakcie klimakterium czy też nie. Najczęściej wybieraną formą walki z objawami tego okresu jest terapia hormonalną, ale stosuje ją zaledwie 15-18% badanych.

Niewiele więc kobiet cokolwiek z tym robi przez co narażone są na uciążliwości wynikające z pojawiających się objawów.

To jest naturalny proces i podejmowanie walki z nim nie ma sensu, nie tędy droga. Istnieje jednak możliwość łagodzenia objawów i poprawiania samopoczucia za pomocą naturalnych metod i terapii.

W okresie menopauzy kobiety odczuwają wiele dolegliwości, są narażone na wystąpienie przeróżnych chorób oraz mają gorsze samopoczucie, a niekiedy nawet depresję. Terapię wspierającą łagodzenie objawów można uzupełnić również o pewne działania profilaktycznie. Nie sprawią one, że menopauza zniknie, ale pozwolą cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią dietę. Należy pamiętać, że z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na kalorie. W czasie menopauzy wiele kobiet przybiera mocno na wadze. By temu zapobiec warto zmniejszyć odrobinę ilość spożywanych kalorii oraz wprowadzić pewne zmiany w diecie. Należy przede wszystkim jadać regularnie i nie zapominać o śniadaniach. Zrezygnować z tłustych i kalorycznych potraw, a wprowadzić do jadłospisu więcej warzyw i owoców.

Ponadto należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość ruchu, a zatem trochę sportu i dynamicznych spacerów na pewno pomoże.

Ciało w tej przemianie można wspierać także odpowiednimi metodami pracy z ciałem skierowanej na głęboki relaks, rozluźnienie oraz działania wspierające prawidłową pracę narządów wewnętrznych a zatem i dobrą przemianę materii.

Zapraszamy do naszej STREFY KOBIET w której oferujemy wsparcie dla każdej z Was bez względu na wiek, a z uwzględnieniem troski i zrozumieniem dla procesów zachodzących w waszych ciałach.

Nawigacja wpisu