Ustawienia systemowe – hellingerowskie w chorobach somatycznych

Ustawienia systemowe – hellingerowskie w chorobach somatycznych

„W dzisiejszej medycynie istnieje pogląd, że choroby mają swoje psychiczne podłoże. Ale nie jest to w pełni prawda. Mówi się o chorobach psychosomatycznych, co oznaczałoby, że w chorobach uwidacznia się coś płynącego z psychiki. Na przykład jeśli ktoś jest na kogoś rozzłoszczony, to ujawnia się ro w jego ciele. Na swój sposób tak się rzeczywiście dzieje. Ale choroby nie da się sprowadzić wyłącznie do przyczyn pochodzących z psychiki. Choroba jest skutkiem nieporządku (Hellinger, Nechrebecki, 2012, s.21).

Franz Aleksander opracował tak zwaną chicagowską siódemkę chorób psychosomatycznych, do których należą:

– astma oskrzelowa,

– choroba wrzodowa żołądka,

– reumatoidalne zapalenie stawów,

– nadczynność tarczycy,

– zapalenie jelita grubego,

– nadciśnienie tętnicze,

– atopowe zapalenie skóry.

Do tego typu chorób zalicza się też:

– zaburzenia odżywiania,

– migreny,

– różne choroby autoimmunologiczne,

– niekiedy ból, niektóre stany drgawkowe czy porażenia.

„Hellinger mówi, że „w chorobie nie ma nic indywidualnego”, czym podkreśla podstawową wagę czynników pozajednostkowych w naszych schorzeniach. Ustawienia budują inny rodzaj psychosomatyki – psychosomatykę systemową. Nasze ciało ulega wpływom nie tylko ze strony świadomej lub nieświadomej części umysłu, ale także ze strony tego co określam jako pozaświadomość, czyli dynamik systemowych.”*

Wymienione dalej choroby wg tego co zaobserwował Hellinger mają swoje źródło we wcześniejszych dynamikach rodowych. Ważne tu jest by nie traktować ich w sposób sztywny gdyż te same zaburzenia mogą pojawić się w wyniku różnych konstelacji, a każda konstelacja jest inna. Mówimy tu o takich schorzeniach jak anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, nerwica, autyzm, depresja, mania, uzależnienie, stwardnienie rozsiane, bóle pleców, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry, bóle głowy i serca.

Poszukujących rozwiązań – zainteresowanych terapią tą metodą zapraszam do Gabinetu Wibronika Ustawienia systemowe.

 

*Wszystkim zainteresowanym zgłębieniem zagadnień ustawień hellingerowskich polecam książkę Damiana Janusa pt. „Ustawienia systemowe Berta Hellingera, przełom w psychoterapii i wiedzy o człowieku”.  W znacznej mierze była ona inspiracją dla powyższego tekstu. Jest w nim również cytowana.

Czym są same ustawienia – o co w tym chodzi – PRZECZYTAJ

 

Ustawienia systemowe – hellingerowskie w chorobach somatycznych

Nawigacja wpisu