Zespół bólowy miednicy mniejszej u kobiet

Problemy dnia miednicy u kobiet

O problemach z dnem miednicy cały czas mówi i pisze się za mało. Najczęściej słyszymy o kobietach, które mają osłabione dno miednicy po porodzie, albo tym, że z tegoż powodu nie trzymają moczu.

A mięśnie te, to mięśnie jak każde inne w naszym ciele i tak jak one mogą być zarówno osłabione, jak i nadmiernie przeciążone. Trudno sobie wyobrazić jak można przeciążyć dno miednicy, prawda? A jednak jest to możliwe i w obecnych czasach bardzo częsta dolegliwość.

Pomimo, że cały czas walczymy o to, aby dno miednicy było silne, takie napięcie, wbrew pozorom, wcale nie będzie sprawiało, że takie właśnie będzie. Wręcz przeciwnie. Długotrwałe napięcie dna miednicy będzie prowadziło w efekcie do jego osłabienia.

Przyczyny nadmiernego napięcia dna miednicy

Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Duży wpływ na dno miednicy ma stres, którego w obecnych czasach doświadczamy bardzo często. A ten lubi kumulować się w mięśniach całego ciała. Dno miednicy jest na to szczególnie podatne i to głównie z powodu stresu, przeważająca część kobiet, cierpi z powodu napięcia dna miednicy.

Innymi przyczynami mogą być schorzenia jak. np. pęcherz nadreaktywny, które objawia się częstym uczuciem parcia na mocz, pomimo, że pęcherz nie jest wypełniony.

Kolejna sprawa to postawa ciała. Jeśli jest nieprawidłowa, często się garbisz, siedząc zsuwasz się z krzesła i siedzisz na kości krzyżowej podwijając miednice do przodu, generujesz nadmierne napięcie dna miednicy.

Również chodzenie ze stale wciągniętym brzuchem będzie powodowało napięcie dna miednicy. Mięśnie brzucha i mięśnie dna miednicy, są ze sobą połączone  Dlatego każde zaburzenie w pracy jednych, będzie powodem problemów w pracy drugich.

Także jeśli ćwiczysz bardzo intensywnie, koncentrując się mocno na mięśniach brzucha, powinnaś pamiętać o częstym ich  rozluźnianiu.

Objawy zespołu bólowego miednicy małej:

 • ból podczas badania ginekologicznego,
 • ból podczas stosunku,
 • nietrzymanie moczu,
 • uczucie parcia na mocz, mimo, że pęcherz nie jest wypełniony,
 • ból miednicy,
 • zaparcia, problemy z wypróżnianiem bez parcia,
 • ból w dolnej części brzucha,
 • ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa,
 • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu,
 • ból, mrowienie, drętwienie, zanik czucia okolic krocza i warg sromowych,
 • pojawiające się często infekcje dróg rodnych.

Zaburzenia seksualne a problemy dna miednicy.

W tym temacie polecamy artykuł „Fizjoterapia dna miednicy w zaburzeniach seksualnych”.

„Współżycie jest nieodzowną częścią małżeństwa. Młodzi o nim marzą, bo kojarzy się z ogromną przyjemnością. Istotnie, tak powinno być. Jest wiele małżeństw, które czerpią z tej sfery życia ogromną przyjemność, współżyjąc ze sobą aż po późną starość. Niestety, wiele par boryka się z problemami w tej sferze. W skrajnej sytuacji nie są one zdolne do tego aktu.”

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ

JAK MOŻESZ POMÓC SOBIE SAMA – PRACA Z DNEM MIEDNICY (TEKST + WIDEO)

Zapraszamy na terapie pracy z ciałem do Gabinetu Wibronika

 

 

Nawigacja wpisu