Nadwaga i otyłość – naturalne terapie Kraków

Podłoże nadwagi i otyłości

W bardzo wielu przypadkach obie posiadają swoje psychosomatyczne podłoże, zatem nie ścisła dieta jest kluczem do wyjścia z problemu, a terapia uwolnienia psychosomatycznego. Kluczem jest tu zrozumienie dlaczego organizm wbrew logice gromadzi „zapasy” i jeśli nawet uda nam się je nieco uszczuplić szybko odrabia zaległości.

Musimy więc przyjąć do wiadomości, że czynniki psychologiczne mając swoją wielką rolę w powstawaniu otyłości, a w wielu przypadkach decydują o jej wystąpieniu. Otyłość uznaje się za somatyczne odzwierciedlenie niepowodzenia w funkcjonowaniu mechanizmów psychicznych danej osoby.

Otyłość niesie ze sobą podwyższone ryzyko zaburzeń fizjologicznych. U osób z otyłością pięciokrotnie częściej niż u innych występuje cukrzyca. Osoby te częściej cierpią na zapalenie kostno-stawowe, zwłaszcza stawów biodrowych, kolan, kręgosłupa, chorują na kamicę żółciową, maja problemy z oddychaniem (występowanie zadyszki, nawet przy niewielkim wysiłku. Otyłość także związana jest z chorobami układu krwionośnego: miażdżyca, choroba wieńcowa serca, nadciśnienie. Każdy kilogram tkanki tłuszczowej, to dodatkowa ilość naczyń krwionośnych i przez to większe obciążenie dla układu krwionośnego. U kobiet otyłych częściej występują zaburzenia miesiączkowania, zmiany hormonalne i bezpłodność.

Otyłość ze źródeł Louis Hay:
Nadwaga to inny dobry przykład tracenia energii na rozwiązanie problemu, który nie jest tym prawdziwym problemem. Ludzie niejednokrotnie przez wiele lat bezskutecznie walczą ze swoją nadwagą. Wszystkie swoje kłopoty przypisują nadwadze. A ona jest tylko uzewnętrznieniem poważniejszych, głębszych problemów. Według mnie, jest to zawsze lęk oraz potrzeba opieki i oparcia. Kiedy czujemy się zagrożeni, niepewni lub „nie dość dobrzy”, przybieranie na wadze jest naszą obroną.

Jak poradzić sobie z nadwagą?

Spędzanie życia na wymyślaniu sobie z powodu nadwagi i obwinianie się za każdy kęs spożywanego jedzenia oraz robienie sobie tych wszystkich numerów, gdy usiłujemy schudnąć, jest po prostu stratą czasu. Za dwadzieścia lat będziemy w tej samej sytuacji, ponieważ nie rozpoczęliśmy nawet pracy nad prawdziwym problemem. Wszystko, co osiągnęliśmy, to doprowadzenie się do stanu jeszcze większego przerażenia i niepewności, a wtedy właśnie potrzebujemy jeszcze większej wagi dla ochrony.
Zapraszamy na terapie do WIBRONIKA.pl

Nawigacja wpisu