Uwolnienie psychosomatyczne. Technika uwalniania. EFT. TRE. Terapia czaszkowo krzyżowa – Wibronika Kraków

Uwolnienie psychosomatyczne. Technika uwalniania. EFT. TRE. Terapia czaszkowo krzyżowa – Wibronika Kraków

„Doświadczenia życiowe człowieka kształtują strukturę jego ciała, które z kolei kształtuje jego osobowość. W ten sposób jego przeszłość nadal żyje w jego teraźniejszości. Aby jednostka mogła się uwolnić od ograniczeń przeszłości, musi stać się świadoma przeżyć, które jej te ograniczenia narzuciły. Jest to zadaniem analizy, bowiem dostarcza ram, wewnątrz których może nastąpić przemiana struktury. Przebudowa struktury wymaga bezpośredniej pracy ciałem w celu zredukowania napięcia mięśni.” (1)

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu związanego z uderzeniem, złamaniem, zwichnięciem, stłuczeniem, ingerencją chirurgiczną długo po tym jak po urazie teoretycznie nie było już śladu? A może pojawił się w innym miejscu, ale nie połączyłeś urazu stopy z bólem w dole pleców? Czy kiedykolwiek po doświadczeniu trudnej emocjonalnie sytuacji życiowej doświadczyłeś bólu, chorób, dziwnych dolegliwości fizycznych nieznanego pochodzenia?

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do faktu, że po złamaniu ręki, owa ręka będzie reagować bólem reumatycznym na zmiany pogody, że nie uważamy tego nawet za problem. Nie bierzemy pod uwagę, że tak drobna ingerencja jak np. znieczulenie zewnątrzoponowe, często traumatyzuje oponę twardą, co skutkuje np. bólami głowy. Czasem ni stąd ni zowąd pojawia się bezdech kiedy próbujemy zasnąć. Szukając pomocy, pierwsze kroki kierujemy do kardiologa, ale nie zdajemy sobie sprawy, że być może jest to następstwo nieprawidłowego wyciągnięcia rurki intubacyjnej po zabiegu chirurgicznym. Nagle zaczynamy cierpieć na bóle brzucha i różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego. Zmieniamy dietę, robimy niezbędne badania, ale nie przychodzi nam do głowy, że to reakcja naszego ciała na emocje związane np. ze stratą kogoś bliskiego.

Dlaczego tak się dzieje?

Nasze ciało jest rzeźbione przez wszystkie doświadczenia jakie nas spotykają. Jeśli silna emocja nie może być wyrażona w momencie trudnego przeżycia, jest przechowywana w tkance łącznej w postaci napięcia. Dlatego emocje żalu, smutku, złości związane np. ze stratą kogoś bliskiego często przyczyniają się do różnego rodzaju dolegliwości układu trawiennego. Dlatego wszelkiego rodzaju wrażenia ucisku w okolicach klatki piersiowej, trudności z oddychaniem są zwykle fizyczną manifestacją uczucia lęku i bezradności. To dlatego lądujemy u fizjoterapeuty z bólem np. dolnej części pleców i ból nie mija, a jeżeli mija, to wraca mimo regularnych masaży, zabiegów i ćwiczeń. Kiedy minie? Minie, gdy uświadomimy sobie prawdziwe źródło tego bólu. Minie, gdy ciało uwolni emocje związane z tą dolegliwością.

„Proces komunikacji pomiędzy poszczególnymi układami wskazuje na to, że umysł i ciało są jednością. Można by rzec, że ciało jest zewnętrzną manifestacją umysłu w przestrzeni fizycznej. Kiedy zrozumiemy rolę, jaką emocje odgrywają w ciele jako wyrażone przez molekuły peptydów, jasne staje się, w jaki sposób emocje mogą być postrzegane jako klucz do rozumienia choroby.” (2)

Uwolnienie psychosomatyczne. Technika uwalniania. EFT. TRE. Terapia czaszkowo krzyżowa – Wibronika Kraków

Technika Uwolnienia Psychosomatycznego

Jedną z technik Terapii Czaszkowo-Krzyżowej jest technika Uwolnienia Psychosomatycznego (SomatoEmotional Release – SER), która pomaga naszemu ciału rozluźnić napięcie psychosomatyczne. Jest to delikatny proces terapeutyczny, którego celem jest uwolnienie ciała od napięcia mającego swoje źródło w traumatycznym doświadczeniu zarówno fizycznym jak i emocjonalnym.

Jednym z ważniejszych pojęć Uwolnienia Psychosomatycznego jest tzw. „pamięć tkanki”(3). Oznacza to, że tkanka łączna i wszystko, co otacza przechowuje wspomnienia związane z traumatycznymi doświadczeniami. Spróbuję wyjaśnić to w prosty sposób. Kiedy np. jakiś obszar tkanki mięśniowej zostaje uszkodzony na skutek urazu, w tym miejscu jest formowana pamięć tego urazu. Tworzy się nieuświadomione napięcie, które od tego momentu pełni rolę ochronną. Staje się swoistego rodzaju „strażnikiem” przed ewentualnymi przyszłymi atakami na to miejsce. Niestety owo napięcie bez względu na to jak bardzo miałoby chronić, oczywiście nie służy. Jeżeli pamięć uszkodzonej tkanki nie zostanie odpowiednio uwolniona, napięcie pozostanie w miejscu urazu, nawet po zagojeniu. Zwykle prowadzi do nawracającego, a nawet chronicznego bólu w przyszłości, czasami w zupełnie innej części ciała. Stąd ból i inne dolegliwości, których przyczyny nie są znane.

„Pamięć tkanki”, to nie wszystko, co bierze pod uwagę terapeuta przeprowadzając proces Uwolnienia Psychosomatycznego. Dr John Upledger, osteopata i twórca systemu 10 kroków Terapii Czaszkowo-Krzyżowej, we współpracy z profesorem bio-mechaniki oraz bio-fizyki dr Svi Karni, przeprowadzili badania w Michigan State University w latach 1975-1983, które doprowadziły ich do ciekawego wniosku. Ustalili, że energia siły fizycznej oraz emocji związanych z przeżytym urazem mogą zostać zatrzymane w ciele tworząc w tym miejscu napięcie odczuwane jako blokadę energetyczną. Nazwali ją „cystą energetyczną”(5)

Ciało, dzięki swym zdolnościom adaptacyjnym, dostosowuje się do cysty, której nie jest w stanie uwolnić.  Pomimo dodatkowego obciążenia w postaci cysty, stara się funkcjonować prawidłowo, aczkolwiek wysiłek pracy całego organizmu jest znacznie zwiększony. Wkrótce staje się zmęczony i osłabiony. Przychodzi moment, w którym nie jest już w stanie prawidłowo funkcjonować z obciążeniem cysty. Pojawiają się symptomy: ból, albo innego rodzaju dolegliwości, czasami w zupełnie innym miejscu w ciele, często lata po zdarzeniu, które spowodowało utworzenie się cysty.

Uwolnienie psychosomatyczne. Technika uwalniania. EFT. TRE. Terapia czaszkowo krzyżowa – Wibronika Kraków

Jak wygląda proces Uwolnienia Psychosomatycznego?

Czytaj dalej

Artykuł zapożyczony z „by Nature”

ZAPRASZAMY DO GABINETU ORAZ NA SESJE ONLINE

Nawigacja wpisu